Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Як подолати «цифровий розрив» між Україною та іншою частиною цивілізованого світу | KitGSM

Як подолати «цифровий розрив» між Україною та іншою частиною цивілізованого світу

У своєму указі «Про забезпечення умов для впровадження в Україні сучасних телекомунікаційних технологій» Петро Порошенко доручив Кабінету міністрів України (КМУ) та іншим відомствам до 15 серпня забезпечити проведення конверсії радіочастотного ресурсу для запуску 3G-зв’язку. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), доручено до 30 жовтня провести в установленому порядку тендери на видачу ліцензій для операторів зв’язку.

На папері все виглядає більш ніж оптимістично. Однак, щоб ліквідувати величезний «цифровий розрив» між Україною та іншою частиною цивілізованого світу, ще належить зробити цілий ряд кроків. Консолідовану позицію «великої трійки» мобільних операторів висловив директор з регуляторно-правового забезпечення “Київстару” Андрій Осадчук.

Ціна питання

23 липня в ефірі «5 каналу» нещодавно призначений заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків заявив, що тільки від продажу ліцензій на використання радіочастот мобільного зв’язку третього покоління в державний бюджет може надійти близько 2-3 млрд грн. Звільнився днями член НКРЗІ Володимир Олійник і зовсім стверджував: якщо виставити ліцензії на тендер по черзі, за них вдасться виручити все 3-4 млрд грн.

Багато це чи мало? Як подивитися. У європейських країнах ліцензії на 3G почали видавати ще в 2000 році, і на той момент ціни були нечуваними. Наприклад, Великобританії за п’ять проданих з аукціону ліцензій сумарно вдалося виручити $ 32 млрд. Але тоді ринок мобільного інтернету перебував на етапі бурхливого зростання, та й показники ARPU (Average Revenue Per User) або середньомісячної виручки в перерахунку на абонента в європейських країнах не в приклад вище українських. За словами Осадчука, € 20-50 проти € 2-2,5 в мережі «Київстару». При цьому вартість обладнання для розвитку та підтримки роботи мереж залишається приблизно однаковою незалежно від країни.

Оператори в Європі не здійснюють і регулярні відрахування за використання РЧР (радіочастотного ресурсу). У випадку «Київстару» це близько 500 млн грн на рік. За словами аналітика експертної групи Netton.Telecom Романа Химича, мобільні GSM-оператори в Україні платять за частоти більше всіх на ринку, і суми відрахувань весь час зростають. У той же час набагато менш відомі компанії на зразок «ММДС Україна» або «Перший інвестиційний союз» роками володіють величезним «шматком» частот, ніяк його не використовують, платять сущі копійки і тримають для подальшого перепродажу. Унікальним податком є ​​і відрахування 7,5% до пенсійного фонду.

Інтереси армії

Згідно з українським законодавством, проведення конверсії частот у діапазоні 2100 МГц для стандарту 3G/UMTS знаходиться в компетенції Міністерства оборони. Саме це відомство повинне визначати, у скільки вона обійдеться і куди в підсумку будуть спрямовані виручені кошти. Закон передбачає проведення конверсії за рахунок бюджетних або із залученням позабюджетних коштів.

Звільнився разом з членами НКРЗІ її керівник Андрій Семенченко минулого тижня озвучив вартість конверсії на рівні 1998000000 грн, а також терміни її проведення – чотири роки. Осадчук побоюється, що видані 3G-ліцензії будуть просто дозвільними документами і не зможуть гарантувати операторам реального доступу до РЧР на місцях. У сформованій ситуації вони поставлять учасників ринку в залежність від договірних умов з Міноборони. Він вважає, оператори повинні взаємодіяти тільки з одним партнером з боку держави в особі НКРЗІ. «Завдання регулятора – визначати порядок конверсії з Міноборони, і це потрібно чітко відобразити в ліцензійних умовах, – каже Осадчук. – Абсолютно неприйнятно, щоб оператори конкурували за доступ до частот в діалозі з Міністерством оборони ».

З вартості конверсії Осадчук виводить справедливу на його погляд стартову вартість ліцензії на рівні приблизно 2 млрд грн / 3 (кількість операторів) = 667 млн ​​грн.

Рівні умови

Номінальна вартість однієї 3G-ліцензії (всього передбачається три – це технічне обмеження), яку визначив КМУ, становить 200 млн за смугу спектра в 30 МГц. Однак поряд з операторами «великої трійки» в числі претендентів ще «Інтертелеком» і «Укртелеком». Сучасне українське законодавство не передбачає механізмів спільного використання ресурсів мереж, хоча у світовій практиці є такі приклади.

Якщо в силу будь-яких причин один з операторів «великої трійки» не зможе одержати 3G-ліцензію, це загрожує обвалом ринку. Можливо, такими міркуваннями керувався «Київстар», коли заявляв про готовність повернути в розпорядження держави частину надлишкового РЧР. Найбільше в ньому потребує «Астеліт» (ТМ life :)), на частку якого припадає найменше частот з «великої трійки». GSM-оператор на одному ринку з доступними послугами третього покоління буде змушений залучати абонентів виключно за рахунок демпінгу.

Технологічна нейтральність

Україна так довго зволікала з впровадженням технологій 3G-зв’язку, що на ринку встигли скластися всі передумови для розгортання мереж четвертого покоління. На сьогоднішній день в достатньому обсязі присутній операторське обладнання, накопичений досвід будівництва таких мереж і вже є чимало клієнтських пристроїв з підтримкою 4G. І найголовніше: доступний контент, на який є попит.

Важливо не допустити з 4G повторення жалюгідної ситуації з 3G. Щоб цього не сталося, потрібно прийняти принцип технологічної нейтральності. Він діє у всіх цивілізованих країнах і дозволяє операторам зв’язку використовувати доступний РЧР для впровадження будь-яких технологій, які затверджені міжнародним союзом електрозв’язку (МСЕ).

Шимків стверджує, що впровадження зв’язку третього покоління сприятиме зростанню ВВП в країні. Осадчук повністю поділяє його думку, але тільки з однією важливою обмовкою – це стане можливим тільки за умови повномасштабного національного покриття. Сучасне операторське обладнання дозволяє одночасно в рамках одного РЧР працювати з різними стандартами GSM/3G/4G. Наприклад, сімейство 4G-стандартів LTE можна розвивати на частотах 800/1800 МГц – не потрібна навіть конверсія. Таким чином, технологічна нейтральність дозволить донести сучасні технології до найвіддаленішого села.

За сім верст киселю сьорбати

Як скоро оператори зможуть розгорнути мережі 3G після отримання відповідних ліцензій, напряму залежатиме від їх кінцевої вартості. Осадчук обережно говорить про 2015 рік. За його словами, саме менше – потрібно півроку для розгортання мережі після отримання реального доступу до РЧР. Надасть його ліцензія, на видачі якій наполягає Порошенко, або залишиться тільки документом на папері – це відкрите питання. І навіть за найсприятливішого розвитку подій в такі короткі терміни не може йти мови про загальнонаціональне покриття. На першому етапі все почнеться з Києва і в кращому випадку з великих міст з найбільшою концентрацією населення.

Партнер консалтингової групи E & C Анатолій Фроленков дуже стриманий у своїх оцінках реалістичності впровадження зв’язку третього покоління найближчим часом. «Існує, як мінімум, два біполярних бізнес-вектора – оператори і держава (в даному випадку АП), – говорить він. – Перші хочуть купити обмежений частотний ресурс як можна дешевше, держава хоче продати якомога дорожче. Знайти компроміс не вдається багато років ».

Схожої думки дотримується і голова правління Асоціації учасників ринку бездротових мереж передачі даних (Wireless Ukraine) Олег Соболєв. Він вважає указ президента політично доцільним, однак не вірить у можливість втілити в життя намічені плани в такі стислі часові рамки. За його словами, для цього не вистачає професійної команди виконавців, яким тільки належить створити привабливі умови в державному апараті. Інакше досвідчені фахівці залишаться осторонь.

«Вартість ліцензії дуже сильно впливає на бізнес-показники операторів, які навіть без великих витрат на отримання бажаних частот змушені робити великі капітальні інвестиції, – продовжує Фроленков. – Тільки от окупність цих інвестицій під питанням, та й споживачі в нашій країні дуже бідні – не звикли вони переплачувати за якісні послуги ». Осадчук, навпаки, розраховує на збільшення ARPU після впровадження 3G/4G. «Коли з’являється можливість в Youtube завантажувати потокове відео в ідеальній якості, за це хочеться платити», – говорить він.

Додатковим фактором, який ставить під сумнів привабливість впровадження 3G-послуг для українських операторів, аналітик E & C вважає канібалізації послугою передачі даних (мобільного інтернету) традиційних голосових сервісів. Абонентам дешевше телефонувати за кордон по скайпу, ніж за міжнародними тарифами, писати в Viber, ніж платити за SMS.


Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Залишити відповідь