Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ринок телеком: диверсифікація, ребрендинг та поглинання | KitGSM

Ринок телеком: диверсифікація, ребрендинг та поглинання

Про свої амбіції в Україні говорять відразу два великих міжнародних гравця – британський телеком-холдинг Vodafone і турецька Turkcell. Перший підписав з МТС договір про використання на території України свого бренду. А другий викупив у партнера Ріната Ахметова 45% акцій в Астеліт (life :)) і вже встиг перейменувати компанію в lifecell Про те, що ринок на порозі великого переділу, кажуть січневі новини. МТС (Vodafone) збирається викупити “Тримоб” підрозділ Укртелекому приблизно за 2,7 млрд грн.

В першу чергу через наявність у цього оператора цінних частот в 3G-діапазоні 2 ГГц. У МТС є власна 3G-ліцензія, придбана знову-таки за 2,7 млрд грн рік тому на аукціоні. Але подвоєння кількості смуг дає можливість зіграти на більш далеку перспективу. Коли з”явиться 4G (за планом держави – в кінці 2017-2018 рр.), Додаткові радіочастоти не завадять. Чим більше спектра, тим менше обладнання доведеться встановлювати.

Купівля ТриМоб може стати лише першим кроком МТС на шляху до диверсифікації телеком-бізнесу. Її ребрендинг-партнер Vodafone поки тільки придивляється до нашого ринку. На “оглядини” може знадобитися мінімум рік. У разі якщо МТС вдасться задекларувати гарна якість 3G, а також вибудувати перспективну бізнес-модель, Vodafone може піти далі і викупити український МТС або ж весь телеком-холдинг.

Якщо Vodafone вирішить серйозно заходити в Україну, то навряд чи буде обмежувати свій бізнес мобільним зв”язком. На глобальному ринку цей гравець працює в різних телеком-сегментах. У 2015 році 20% виторгу групи приніс якраз таки фіксований інтернет. Група покриває близько 50 млн європейських домогосподарств власної або орендованої провідний інфраструктурою, обслуговує 12 млн бродбенд-клієнтів і 9 млн телевізійних абонентів в країнах Європи.

Не випадково екс-гендиректор МТС Україна Олег Проживальський цікавився думкою Національної комісії з питань регулювання зв”язку та інформатизації щодо перспектив поглинання Укртелекому. Про це розповів один з представників самої комісії. Один з екс-менеджерів Укртелекому оцінює актив в $ 300 млн – максимум $ 400 млн. За його словами, ціна компанії буде дуже сильно залежати від того, наскільки успішно буде здійснюватися модернізація оператора за рахунок китайського постачальника обладнання Huawei і пов”язаних з ним позик.

МТС Україна стала основним претендентом на телеком-майно Ріната Ахметова, після того як останній в 2015 році “побив горшки” з турками. Адже на початку року саме Turkcell був найбільш вірогідним покупцем Тримоб. А ідея про поглинання Укртелекому обмірковувалася турками протягом 2013-2014 рр. Після того як СКМ став власником Укртелекому в 2013 році, в Turkcell не виключали синергію мобільного та фіксованого бізнесу.

Але розлучення Turkcell і СКМ зовсім не означає, що турецький холдинг припинить шукати можливості для диверсифікації бізнесу в Україні. Зовсім недавно – в кінці грудня – НКРЗІ внесла зміни до реєстру операторів і провайдерів за заявкою Астеліту. Компанія попросила розширити її види діяльності і внести в нього фіксований інтернет-доступ. Трохи пізніше, виступаючи на прес-конференції про ребрендинг life :), CEO Астеліт Бурак Ерсой натякнув, що Turkcell готовий будувати lifeсell “за своїм образом і подобою”. Ерсой каже, що турецький холдинг готовий до подальших інвестицій в Україну в сфері не тільки мобільного бізнесу, а й фіксованого (бродбенд-проекти). Адже в Туреччині холдинг працює ще і як оператор проводового інтернету, обслуговуючи в цілому близько 1,4 млн абонентів і 171 000 ТВ-абонентів. Тому Ерсой не виключає придбання активів в Україні, якщо в країні буде попит на комплексні послуги від абонентів.

Як вважає директор з маркетингу Київстар Святослав Горбань, наявність в портфелі телеком-оператора конвергентних послуг – перевага, що дозволяє дати абоненту більше “бенефитов”. “Тому не дивно, що колеги по ринку замислюються про вихід з рамок тільки мобільного зв”язку. Час покаже, але ми не виключаємо різні варіанти розвитку подій (спільні проекти і злиття)”, – зазначає Горбань. “Зараз гарний час для покупок, оскільки невеликі і середні компанії зазнають труднощів з ресурсами для розвитку своїх мереж”, – говорить він.

Відкрити повну версію статті
Конкретних переговорів про поглинання з українськими компаніями, за словами глави lifecell, поки не ведеться. Але розглянути пропозиції турки завжди готові. Примітно, що, крім Укртелекому, в Україні не так-то й багато великих операторів фіксованого бізнесу, яких можна було б купити. Найбільш помітним активом на дротовому ринку після активів Ріната Ахметова є Воля. Це найбільший провайдер кабельного телебачення (1,2 млн абонентів) та №3 в Україні за кількістю абонентів проводового інтернету (близько 0,6 млн підключень).

Відповісти на питання “Чи продається Воля?” неважко. Цю компанію контролюють не стратегічні, а фінансові інвестори. Так, фонд прямих інвестицій Providence Equity Partners оголосив про придбання великого пакета акцій в компанії (судячи по вирішенню АМКУ – понад 50%) і вкладенні в Волю близько $ 200 млн ще в кінці 2007 року. Виходить, що з цього часу пройшло ось уже більше 8 років, а інвестфонд все ще там. Як в принципі і SigmaBleyzer, яка “сидить” у Волі вже друге десятиліття. Такий стан справ нетипово для фінансових інвесторів, які заробляють при виході з активу.

Як заявив на нещодавній прес-конференції гендиректор Волі Джордж Жембері, якщо кілька років тому мобільні оператори не проявляли інтересу до ТВ-бізнесу, то зараз, з появою 3G, все три найбільші гравці спантеличені його розвитком. Тому спільних проектів з мобільними операторами дійсно варто очікувати. Але чи піде хтось із них далі і запропонує угоду?

Воля, як зрілий бізнес, в цьому плані може бути дуже привабливим об”єктом для поглинання. Проблема для угоди – завищені очікування акціонерів в нинішніх умовах ринку. Адже основні вкладення в розвиток проводилися, коли курс гривні був близько 8 грн за долар. Природно, повернути ці інвестиції після девальвації гривні буде дуже важко. Як стверджує гендиректор Датагруп Олександр Кардаков, саме через переоцінку Волею своїх активів в 2015 році не вдалося провести операцію зі злиття двох цих компаній, що, ймовірно, збільшило б загальну вартість об”єднаного активу перед приходом стратегічних інвесторів.

“Якщо виставлять реальну ціну $ 50-60 млн, то, може, і продадуть”, – говорить один з менеджерів конкуруючого інтернет-оператора. Ще один топ-менеджер, який відповідає за розвиток великого телеком-гравця, розповідає, що, за його інформацією, VimpelCom (власник Київстару) веде переговори про покупку Волі. Така угода дозволила б об”єднаному операторові (Київстар + Воля) стати №1 в Україні за кількістю абонентів як інтернет-доступу, так і телебачення. Офіційно жоден з учасників потенційної угоди її не коментує.

Фінансовий інвестор Датагруп фонд Horizon Capital вже довгий час шукає покупця на свою частку. Але за п”ять років фонд вклав в розвиток компанії близько $ 40 млн, і продати міноритарний пакет Датагруп за такі гроші проблематично. Китайська компанія Xinwei в 2014 році готова була стати акціонером Датагруп, але не зійшлися в ціні.

Поки великі гравці набивають собі ціну, цілком ймовірно, що в цьому році пройде велика кількість невеликих угод, особливо це стосується провайдерів домашнього інтернету в містах. За словами директора з розвитку масового сегмента Укртелекому Дениса Захаренка, в таких населених пунктах ринок уже наситився і конкуренція посилюється. “Це створює передумови для злиття, перш за все покупки невеликих операторів великими. Зараз на ринку понад 1600 провайдерів. Очевидно, що конкуренція і економіка відрегулюють це кількість в сторону зменшення”, – підкреслює він.

Джерело: liga.net


Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to CMFAQ_Base::title_or_content_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /home/kitgsm/kitgsm.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Залишити відповідь