На першому етапі запуску 3G в 9 містах оператори будуть ділити ефір з військовими

Військові користувачі не зможуть швидко звільнити радіоефір для запуску мереж “третього покоління” в ряді українських міст. Минулого тижня Держспецзв’язку завершила дослідні роботи та ознайомила з їх результатами стільникових операторів.

За словами глави Госпецсвязі Володимира Звєрєва, військове радіонавігації, радіокерування займає діапазон в Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Запоріжжі, Херсоні, Миколаєві, Кіровограді, Житомирі та Вінниці. Він зазначив, що за активного сприяння Українського центру радіочастот між найбільшими стільниковими операторами, які виграли 3G-ліцензії, і Міноборони ведуться узгодження. Їх мета – максимально врахувати інтереси і спеціальних, і цивільних користувачів.

Володимир Звєрєв упевнений, що сторони знайдуть компроміс і стільникові компанії зможуть в прийнятні для себе терміни побудувати мережі і в перерахованих дев’яти містах. Випромінювання військового радіообладнання до конверсії буде створювати перешкоди до околиць зазначених населених пунктів. Там, де оператори захочуть побудувати свої мережі, проблем не буде, переконаний голова Держспецзв’язку.

З перерахованих дев’яти міст для операторів найбільший інтерес представляють перші три-чотири. Про це свідчить попередній досвід стільникових компаній. “Київстар”, “МТС Україна” і “Астеліт” (life :)) запускали свої мережі передачі даних в найбільших містах. Київ стане першим містом, де запрацює 3G. Далі про свої плани всі три оператора воліють не розповсюджуватися, посилаючись на комерційну таємницю і конкурентну боротьбу.

Окупований Російською Федерацією Крим і Донецьк, захоплений проросійськими бойовиками, зі зрозумілих причин в найближчий план розвитку “третього покоління” не увійшли. За словами Володимира Звєрєва, в Донецьку радіоефір був найбільш щільно зайнятий спеціальними користувачами, якщо порівнювати з іншими великими населеними пунктами.

Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації 23 лютого провела конкурс з розподілу трьох ліцензій в діапазоні 1,9-2,1 ГГц. У першому колі переміг “Астеліт”, запропонувавши ціну 3355000000 грн. “МТС Україна” без всякої боротьби отримала другий лот за 2715 млн грн. “Київстару” дісталася третя ліцензія за початковою вартістю 2,7 млрд грн. life :) першим з операторів повідомив про те, що оплатив 3G-ліцензію.

Паралельно держава почала процес звільнення зайнятих спеціальними користувачами радіочастот під потреби комерційних операторів. Для цього необхідно закупити і передати Міністерству оборони нове обладнання, яке буде працювати в іншому діапазоні. Рік тому вартість конверсії дорівнювала 1601 млн грн. З урахуванням інфляції її ціна може зрости в півтора рази – до 2,2 млрд грн.